Úvodní strana   >  Realizace zahrad   >  Výsadba rostlin   >  Okrasné keře

Okrasné keře

Okrasné keře

Keře jsou nejdůležitější součástí zahrady, a proto je důležité o ně správně pečovat. Zajistíme si tím dlouhodobě jejich estetické funkce – kvetení, tvorbu plodů a příjemný tvar jejich korun. Z hlediska doby kvetení máme 2 skupiny keřů:

  • kvetoucí v předjaří, na jaře a během zimy – tyto keře kvetou na loňském dřevě
  • kvetoucí v létě a časně na podzim – tyto keře kvetou na jednoletých výhonech

První skupinu rozdělujeme také podle hustoty keře na tři skupiny:

  • řídké, do nichž je lepší nezasahovat (např. magnolie, vilín,..)
  • středně husté, které prosvětlujeme v předjaří (nesmí být víc jak -4°C)
  • velmi husté, kdy je prosvětlení technicky nemožné. Proto zde provádíme úplné zmlazení totální redukcí koruny – odstraněním téměř u země nebo zmlazení po částech, postupné.

Druhou skupinu udržujeme pravidelnějším řezem – kdy na loňských výhonech necháme tolik oček, kolik jich je rostlina schopná vyživit (to je dáno vitalitou, druhem, odrůdou,…). Výjimky jakou je např. třezalka kalíškatá, kterou rád do zahrad umísťuji, se řežou velmi nízko u země.

Keře stálezelené – pokud neomrznou nebo tvarově nevadí, není nutné je řezat. Většinou tyto keře stačí omezovat – brání-li provozu nebo jsou-li blízko budovy.

Pěnišníky rododendrony – většinou neřežeme, spíše je třeba je cca v září dobře zásobit vodou, protože celou zimu asimilují, což platí i pro jehličnany a všechny stálezelené keře. Jediný zákrok, který provádíme je po opadání květenství – to potom celé vyřízneme, aby se netvořila semena a rostlina měla energii na diferenciaci květů na příští rok.

 

Fotogalerie