Úvodní strana   >  Údržba zahrad   >  Odplevelení trávníků a regenerace

Odplevelení trávníků a regenerace

Odplevelení trávníků a regenerace

V každém travním porostu se během růstu objeví nežádoucí plevele. Tyto plevele se do trávníku dostávají náletem semen z neudržovaných ploch v okolí. Provádíme postřik selektivními herbicidy na celou plochu trávníku. Po postřiku nesmíme trávník nějakou dobu sekat, aby došlo k asimilaci postřiku do kořenového systému plevelu. Zhruba po 14 dnech jsou již plevely odumřelé včetně kořenu a můžeme znovu začít normálně sekat. Postřik proti plevelům je vhodné provádět alespoň jednou ročně.

Důležitou činností je také provzdušnění trávníku. Provzdušnění by se mělo provádět dvakrát ročně. Provzdušňujeme na jaře, kdy je vhodné s trávníku odstranit po zimně starou a odumřelou trávu a koncem léta, kdy trávník už tak bujně neroste. Na tuto činnost používáme provzdušňovače trávníku. Svými rotujícími noži nebo drátky travní plochu proříznou a vyčešou.

Nezapomínáme také na pravidelné přihnojování trávníků zvláště v období vegetace, kdy trávník bujně roste a má velkou spotřebu živin. Trávníkové hnojivo musí obsahovat hlavně dostatek dusíku, který podporuje bujný růst a tvorbu zelené hmoty. Důležitý je hořčík, který má za následek pěkné tmavě zelené vybarvení. Dusík se z nejčastěji prodávaných hnojiv rychle uvolňuje, a proto je důležité hnojit pravidelně. My používáme hnojiva dlouhodobě působící s postupným uvolňováním živin v závislosti na teplotě, která jsou oproti běžným hnojivům sice o něco dražší, ale vzhledem k méně časté potřebě aplikace se vynaložené prostředky vrátí.

Vzhledem k dlouhodobé sněhové pokrývce, která byla posledních několik zim, je vhodné trávníky na podzim ošetřit postřikem proti plísním. Cena posřiku je mnohonásobně menší něž cena za opravu a znovu dosetí trávníku na jaře.