Úvodní strana   >  Jak na to?

Bylinná zahrada

Stačí malá plocha či truhlík a máte doma hotový poklad. Mimo kulinářské, okrasné či léčebné hodnoty bylinek a koření je můžete využít po usušení jako voňavé kytice a aranžovat je v domě.

Většina bylinek má ráda sluníčko – jsou to např. rozmarýn, šalvěj, dobromysl, mateřídouška, meduňka, libeček a další. Polostín si oblíbila máta, petržel, pažitka, kerblík, celer či andělika. Tato zahrada vyžaduje pravidelnou péči spočívající ve stříhání odkvetlých květů, pravidelném dělení a přesazování.

Bylinky se mohou používat k přípravě čajů, do kuchyně, lze je aranžovat jako voňavé kytice, k aromaterapii, jako léčivky, jako koření. Pro založení vlastní „lékárny“ obsahující nejpotřebnější léčivé bylinky existuje dnes mnoho literatury a pro ty, kteří přemýšlejí a nechtějí být chemicky kontrolovatelnými tělesnými stroji závislými na výrobcích chemicko – farmaceutického průmyslu a byznysu je to návrat k přirozenému způsobu života. A bylinky jsou velmi cenné. Např. „obyčejná“ kopřiva, kterou se většina z nás snaží vždy co nejdříve zlikvidovat, ačkoliv v rohu užitkové zahrady by svoje místo mít mohla…., má mnoho dobrých vlastností – usušené listy v podobě prášku lze dát do salátové omáčky, čaj z natě působí močopudně a čistí tělo, salát z listů působí na ledviny. Dříve se také kopřivami potíraly bolavé klouby a pomáhaly při revmatu. Stačí mít jenom důvěru k přírodě a vůli chtít se učit.

   

Kontaktujte nás

Jiří Svoboda - zahradnické služby

Sedlec 18
33202 Starý Plzenec, Plzeň

tel.: (+420) 602 413 842

Kontaktní formulář

Jak na to?

Řez růží

Růže můžeme pěstovat nejen na záhoně, což je nejčastější způsob, ale i v různých nádobách či květináčích na terase nebo balkoně. Růže... Více >

Zahradní architektura - zahrada rodinného domu

Zahrada u rodinného domu je živý organismus, obytný a intimní prostor člověka. Rozhodnete-li se udělat první kroky před založením zahrady, je několik... Více >

Další články