Úvodní strana   >  Jak na to?

Ošetření trávníků po zimě

plisen-v-travniku.jpg Stejně jako v minulém roce jsou okrasné trávníky napadeny nejrůznějšími druhy plísní, nejvíce plísní sněžnou. Tomuto jevu nejvíce přispívá dlouhotrvající sněhová pokrývka, která napadla na ještě mrazem málo nezchlazenou půdu. Pod sněhem, který dobře izoluje, zůstává teplo a vlhko a plísně mají ideální podmínky pro svůj vývoj. Pokuď jsme trávník preventivně neošetřili vhodným fungicidem na podzim, bude s největší pravděpodobností poškození větší. Jakmile na jaře odtaje sněhová pokrývka a trávník mírně oschne, je třeba udělat několik zásahů pro jeho rychlou regeneraci a zdárný a intenzivní růst.

1. Provzdušnění

Neboli vertikutace má za následek snížení množství stařiny, čili staré odumřelé trávy a mechu v nadzemní vrstvě a tím zlepší cirkulaci vzduchu, rychlost vsakování vody a živin do půdy.Vertikutace zároveň podporuje růst kořenového systému trávníku a působí preventivně proti choubovým chorobám travnatých ploch.

2. Dosetí trávníku

Místa kde travní drn vlivem napadení plísní nebo přílišnou vlhkostí odumřel úplně je nutné opravit dosetím.Takto napadená místa nejdříve důkladně zbavíme zbytků staré trávy a mírně rozrušíme povrch půdy buď prov zdušňovačem nebo hráběmi. Travní osivo smícháme se specielním trávníkovým substrátem který obsahuje písek, nebo můžeme použít i samotný bílý písek. Slabou vrstvou pak pokryjeme místa, která chceme obnovit. Takto opravený trávník je vhodné mírně zaválcovat aby došlo k dobrému kontaktu osiva se substrátem a trávník dobře klíčil.

3. Pohnojení trávníku

Trávník má hlavně v období vegetace velké nároky na množství živin, hlavně dusíku. Po zimně je nutné proto trávník důkladně přihnojit vhodným hnojivem a následně několikrát během roku hnojení opakovat v závislosti na typu použitého hnojiva. Některá hnojiva uvolňují živiny rychleji a krátkodobě proto se musejí aplikovat v menších dávkách a častěji. Jiná hnojiva mají tzv. řízené uvolňování živin a v závislosti na teplotě a vlhkosti  půdy dochází k uvolnění části živin dle potřeby rostlin. Tyto hnojiva jsou sice o něco dražší, ale vzhledem k méně časté aplikaci se nám tato investice v celkovém součtu za rok vyplatí.

4. Postřik proti plevelům a mechu

Vlivem větru který roznáší drobná a lehká semena plevelů do okolí, dochází k rozrůstání nežádoucích rostlin v okrasných trávnících. Proto je nutné provést plošný postřik selektivním herbicidem. Dobře funguje například Bofix, Lontrel, Starane aj. Postřik se aplikuje postřikovačem vytvářejícím nad trávníkem jemnou mlhu tak aby byla orosena nejlépe celá rostlina. Plevel přijme prostředek fotosyntézou až do kořenového systému a dojde během cca 14 dnů v závislosti na teplotě k jeho úplnému odumření. Proti mechu je postup podobný jen některé přípravky proti mechu jsou ve formě jemného prášku a aplikují se posypem. Je nutné bezpodmínečně dodržet koncentraci a dávkování, jinak dojde ke spálení trávníku!

Trávník je bezesporu nejnáročnější část zahrady co se týče náročnosti na údržbu, péči a čas. Pokud nebude trávník dostatečně zavlažován, pravidelně přihnojován, ošetřován proti plevelům a provzdušňován, jen těžko utvoří nádherně zelený, hustý a měkký koberec.

   

Kontaktujte nás

Jiří Svoboda - zahradnické služby

Sedlec 18
33202 Starý Plzenec, Plzeň

tel.: (+420) 602 413 842

Kontaktní formulář

Jak na to?

Trávníkové koberce

V posledních letech se v České republice začíná využívat při zakládání trávníkových ploch pokládka trávníkového koberce. Více >

Ošetření trávníků po zimě

Stejně jako v minulém roce jsou okrasné trávníky napadeny nejrůznějšími druhy plísní, nejvíce plísní sněžnou. Tomuto jevu nejvíce přispívá... Více >

Další články