Úvodní strana   >  Jak na to?

Jarní řez keřů

jarni-rez-keru.jpg Kromě vhodné výsadby ovlivňuje vzhled keřů jejich správné ošetřování během dalších let růstu. Součástí ošetřování je v případě potřeby zálivka, zvláště v suchém teplém období mohou rostliny trpět nedostatkem vody. Když je aktuální nedostatek vláhy na rostlinách vidět, často již škody na pěkném vzhledu dlouho zůstávají.

Ošetření spočívá v přihnojování, odstraňování odkvetlých květů a suchých větviček a co je důležité - správného řezu. Máme li na zahradě hustý nebo přerostlý keř, můžeme provést radikálnější zásah. Staré a přestárlé větve odstraníme a zbytek výhonů zakrátíme na asi polovinu. Větve ořezáváme těsně u země a náhradou za ně ponecháme přibližně stejný počet nových výmladků.

Listnaté keře ve skupinových výsadbách upravujeme tak, aby si vzájemně nestínily a měly dostatek prostoru pro další růst a dostatečný přísun světla. Dřeviny stříháme a tvarujeme každoročně! Řezem v prvních letech podporujeme pěkné a pravidelné rozvětvení i ve spodních partiích rostlin na úkor růstu do výšky.

V dalších letech dbáme aby se rostliny vzájemně neutlačovaly, každý druh se vyznačuje rozdílnou rychlostí růstu a například prostříháním zajistíme aby nám některé rostliny nedusily ty pomaleji rostoucí. Některé druhy keřů potřebují každoročně radikální zmlazovací řez, protože kvetou na mladém jednoletém dřevě. Při absenci řezu dochází k postupnému odumírání celé rostliny a keř téměř nekvete.

S řezem keřů a stromů můžeme začít bez problémů od začátku února mimo období, kdy jsou příliš velké mrazy /více jak -10°C/ a lze řez provádět do začátku května.

   

Kontaktujte nás

Jiří Svoboda - zahradnické služby

Sedlec 18
33202 Starý Plzenec, Plzeň

tel.: (+420) 602 413 842

Kontaktní formulář

Jak na to?

Kameny do zahrady

Kámen má v zahradě široké uplatnění. Ploché kameny „šlapáky“ s leštěným či přirozeným povrchem se hodí na vytvoření cest v trávníku či... Více >

Řez růží

Růže můžeme pěstovat nejen na záhoně, což je nejčastější způsob, ale i v různých nádobách či květináčích na terase nebo balkoně. Růže... Více >

Další články