Úvodní strana   >  Jak na to?

Bylinná zahrada

Stačí malá plocha či truhlík a máte doma hotový poklad. Mimo kulinářské, okrasné či léčebné hodnoty bylinek a koření je můžete využít po usušení jako voňavé kytice a aranžovat je v domě.

Většina bylinek má ráda sluníčko – jsou to např. rozmarýn, šalvěj, dobromysl, mateřídouška, meduňka, libeček a další. Polostín si oblíbila máta, petržel, pažitka, kerblík, celer či andělika. Tato zahrada vyžaduje pravidelnou péči spočívající ve stříhání odkvetlých květů, pravidelném dělení a přesazování.

Bylinky se mohou používat k přípravě čajů, do kuchyně, lze je aranžovat jako voňavé kytice, k aromaterapii, jako léčivky, jako koření. Pro založení vlastní „lékárny“ obsahující nejpotřebnější léčivé bylinky existuje dnes mnoho literatury a pro ty, kteří přemýšlejí a nechtějí být chemicky kontrolovatelnými tělesnými stroji závislými na výrobcích chemicko – farmaceutického průmyslu a byznysu je to návrat k přirozenému způsobu života. A bylinky jsou velmi cenné. Např. „obyčejná“ kopřiva, kterou se většina z nás snaží vždy co nejdříve zlikvidovat, ačkoliv v rohu užitkové zahrady by svoje místo mít mohla…., má mnoho dobrých vlastností – usušené listy v podobě prášku lze dát do salátové omáčky, čaj z natě působí močopudně a čistí tělo, salát z listů působí na ledviny. Dříve se také kopřivami potíraly bolavé klouby a pomáhaly při revmatu. Stačí mít jenom důvěru k přírodě a vůli chtít se učit.

   

Kontaktujte nás

Jiří Svoboda - zahradnické služby

Sedlec 18
33202 Starý Plzenec, Plzeň

tel.: (+420) 602 413 842

Kontaktní formulář

Jak na to?

Udržovací řez jarně kvetoucích dřevin

Každý si přeje mít na jaře vistárii obalenou květy. Červnovým řezem můžeme značně ovlivnit jejich násadu. Vistárie kvete na loňském dřevě a tak je... Více >

Zahradní architektura - zahrada rodinného domu

Zahrada u rodinného domu je živý organismus, obytný a intimní prostor člověka. Rozhodnete-li se udělat první kroky před založením zahrady, je několik... Více >

Další články